Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir °C

Şanlıurfa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Abdullah Açıkgöz `den Dünya Veteriner Hekimler Günü Mesajı

Şanlıurfa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Abdullah Açıkgöz `den Dünya Veteriner Hekimler Günü Mesajı
REKLAM ALANI
24.04.2021
A+
A-

Şanlıurfa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Abdullah Açıkgöz, Dünya Veteriner Hekimler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Açıkgöz, yayınladığı mesaj şöyle:

“Dünya Veteriner Hekimler Birliği, her yıl Nisan ayının son cumartesi gününü “Dünya Veteriner Hekimler Günü” olarak kutlamaktadır. İnsanlık tarihi kadar bir geçmişe sahip ve insan yaşamı için olmazsa olmaz bir önemde olan, zor ve zahmetli Veteriner Hekimliği mesleğini fedakârca icra eden kıymetli Veteriner Hekimlerimizin “Dünya Veteriner Hekimler Günü” nü yürekten kutluyorum.
Veteriner Hekimler, çalışma alanları itibariyle kırsal kesimin en ücra köşelerine, ulaşıp hizmet vermektedir.

İnsan sağlığının, hayvan sağlığı ve hayvansal üretim ile çakışan bir irtibatı söz konusudur. Zoonoz olarak bilinen birçok hastalık hayvanlardan insanlara geçebilmektedir. Veteriner Hekimler, hayvan hastalıkları ve hayvansal gıda üretimi hususlarında; özellikle halk sağlığı, ekolojik, ekonomik ve kültürel alanlarda gerçekçi, bilimsel bir anlayışa sahip, lider bir hizmet anlayışı içerisindedir. Çiftlikten sofraya, gıda güvenliği kapsamında, Veteriner Hekimliği en önemli unsurdur.

Bilindiği üzere, yakın geçmişte yaşanan salgın hayvan hastalıkları nedeniyle tüm dünyanın gıda güvenliğine bakış açısı değişmiştir. Gıda zehirlenmelerinin %85’i hayvansal kökenli gıdalardan kaynaklanmaktadır. Gıda üretiminin tüm aşamasında, Veteriner Hekim kontrollerinin yapılması, özellikle hayvansal kökenli gıdalardan oluşan zoonoz hastalıklar ve mikrobiyolojik risklerden tüketicilerin korunmasının sağlanması açısından çok önemli bir husustur.

Bugün ülkemizde üretilen aşılardan önemli bir bölümü Veteriner Hekimler ve Veteriner Araştırma Enstitülerinin çabaları sayesinde belirli bir noktaya ulaşmıştır. Özellikle son aşamaya gelerek faz-3 aşamasına geçen Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen aşı ile faz-1 aşamasına geçen aşılar Viroloji ve Mikrobiyoloji uzmanı Veteriner Hekim meslektaşlarımız tarafından geliştirilmiştir. Yapılanlar kadar önemli olan bir diğer husus yapılamayanlardan bir ders çıkartılarak ileride karşılaşma ihtimalimiz olan yeni salgınlara daha hazırlıklı olunmasıdır.

Çok zor şartlarda, mesleğini özveriyle icra eden Veteriner Hekimler meslektaşlarımızın Dünya Veteriner Hekimler Gününü tekrar kutluyor, tüm Veteriner Hekimlerimize ve veteriner sağlık çalışanlarına, tarım ve hayvancılığa, gıda güvenliğine ve halk sağlığına verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz”
HABER:ABDULLAH YİĞİT

REKLAM ALANI
Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish